Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Rodzina - Cud na Wisłą

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Rodzina - Cud na Wisłą

Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą Rodzina - Cud na Wisłą

Rodzina - Cud na Wisłą

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecia urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, zapraszamy na nasze przedstawienie pt. :”Rodzina-Cud na Wisłą”

Jest to przedstawienie o nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 roku, gdzie podczas oblężenia przez Sowietów Warszawy, dokonało się cudowne objawienie Matki Bożej-Matki Bożej Łaskawej. Matka Łaskawa pojawiła się na niebie przed świtem, monumentalna postać, wypełniająca swoją Osobą całe ciemne jeszcze niebo. Matka Boża trzymała w swych dłoniach jakby tarcze, którymi osłaniała miasto Jej pieczy powierzone. Postać Matki Pana widziało, i pozostały tego świadectwa, setki bolszewików atakujących Warszawę. Będzie to także przedstawienie o Marszałku Piłsudskim, który miał świadomość cudownej pomocy i całe życie mocno czcił Matkę Bożą Ostrobramską.

 Gdyby nie etos Cudu nad Wisłą, Marszałka Piłsudskiego, Legionów,, gdyby nie to wielkie poświęcenie bohaterów lat 20., 40. i 50., nie byłoby etosu tych, którzy podjęli walkę z komuną w latach 70. Nie byłoby polskiej rewolucji roku 80, a co za tym idzie, nie byłoby dzisiejszej Polski. Jest to łańcuch zdarzeń, który buduje naszą tożsamość. Jesteśmy odpowiedzialni, by przekazywać ten etos kolejnym pokoleniom. Musimy zrobić wszystko, aby tę złą edukację z okresu PRL-u, która zawierała bardzo wiele przekłamań na temat 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, przełamać.

Do współtworzenia przedstawienia zostali zaproszeni przedstawiciele IPN z Wrocławia-Doktor Stanisław Bogaczewicz.

Wszystko jest oparte na stabilności rodzinny i na sile Miłości

 

Reżyseria: Renata Jasińska

Scenariusz: Renata Jasińska

Teksty piosenek: Jarosława Makus

Muzyka: Krzysztof Gumienny

Choreografia: Jan Nykiel

Kostiumy: Karolina Koniecka

Realizacja świateł i muzyki: Bartłomiej Pakos

 

Obsada:

Justyna Gumienna: Matka

Alexandre Marquezy: Marszałek Piłsudski

Anna Rzempołuch: Ciotka

 Radosław Wojtas: Wujek

 Jan Kot: Ksiądz Franciszek

Marek Trociński: Pradziadek

Andrzej Kusiak: Żołnierz Legionów.

Galeria