Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA

ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA ZAPOMNIANE ZABAWKI DZIECI KATYNIA
Temat zbrodni katyńskiej potraktowany został w spektaklu w sposób dość niezwykły, bo z punktu widzenia zabawek. Każde dziecko ma jakieś zabawki, dzieci ojców, którzy trafili do Katynia również je przecież miały. Waldemar Brygier - NaszeSudety

Drodzy Młodzi Widzowie.

 

 Gdy byłam małą dziewczynką to z rodzicami mieszkaliśmy na wsi pod Zieloną Górą.

Była tam kobieta, nasza daleka krewna.

Gdy miałam 6 lat dowiedziałam się od Niej, że Jej mąż i syn – przedwojenni oficerowie wojska polskiego, zostali zabici w lesie katyńskim w latach 40-tych,  przez Rosjan( wtedy był to ZSRR).

Wiedziałam, że nie wolno nikomu o tym powiedzieć, bo rodzice mogą mieć duże kłopoty. Nie mogłam zrozumieć dlaczego człowiek wyrządza krzywdę drugiemu człowiekowi.

A to były lata 50-te. Bardzo złe i trudne lata dla Polski. Nie byliśmy wtedy wolnym krajem. Ale ja o tym nic nie wiedziałam.

Kochałam rodziców, oni kochali mnie a cała reszta nie była ważna.

Dzisiaj żyjecie w wolnej Polsce i możecie rozmawiać ze sobą o polskiej historii.

Wpadłam więc  na pomysł aby zrobić przedstawienie o tamtych czasach , przeznaczone dla Was Młodzi Widzowie.

Wyobraziłam sobie dzieci żyjące we Lwowie( tam urodziła się moja mama) i w Wilnie. Dzieci te, takie jak Wy ,nagle doświadczyły czasu wojny.

Ich tatusiowie zostali wywiezieni i zabici przez potwory z zachodu i ze  wschodu.

A reszta rodzin, mamusie, babcie, dziadkowie , ciocie, wujkowie, kuzyni znaleźli się na Syberii i Kazachstanu w ZSRR. Dlaczego?

 Co się stało z zabawkami tych dzieci?

Te zabawki zostały.

One ,podobnie jak małe dzieci, nie rozumiały dlaczego niektórzy dorośli chcą wojny.

Dzieci na całym świecie w przeszłości i teraźniejszości pragną pokoju, miłości, one chcą się bawić i śmiać się.

I tak powstało przedstawienie o dzieciach,  potworach, zabawkach,” brojnie”, lesie katyńskim i o poszukiwaniu Świętej Ojczyzny.

 Ta Święta Ojczyzna, czyli miejsce w którym jest szczęście i miłość, znajduje się w sercu każdego dziecka. Tylko dzieci potrafią do niej dotrzeć, bo dzieci mają czyste serduszka.

 Przedstawienie trochę śmieszne, trochę smutne, zaczyna się od Artysty-Polaka, który przybył z Syberii razem ze swoimi przyjaciółmi i z zabawkami ale….Nie będę Wam wszystkiego opowiadała.

Przyjdźcie do Integracyjnego Teatru Arka to się dowiecie.

Posłuchacie pięknych piosenek i muzyki Łukasza Damrycha, zobaczycie świetnych aktorów i ich lalki, a także  dowiecie się dlaczego Pamięć o naszych przodkach jest taka ważna.

 

Zapraszam Was Renata Jasińska.

 

Reżyseria: Renata Jasińska

Scenariusz: Jarosława Makus i Renata Jasińska.

Muzyka: Łukasz Damrych

Scenografia i Lalki: Magdalena Stępień, Izabella Banaszek

Konsultacje Choreograficzne: Agata Obłąkowska Woubishet.

Reżyseria Świateł: Bartłomiej Pakos

Obsada: Aleksander Marquezy, Iga Hącia, Jan Kot, Alicja Idasiak, Radosław Wojtas,

Marek Trociński, Andrzej Kusiak

 

Galeria