Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Jak powietrze

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Jak powietrze

Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze Jak powietrze
"Jak powietrze" z czystym sumieniem polecamy zarówno młodzieży, jak i dorosłym. To spektakl dla każdego i na każdą okazję. Dużym atutem są aktorskie popisy wszystkich wykonawców w błyskotliwej reżyserii Dariusza Taraszkiewicza.

Spektakl "Jak powietrze" jest komedią, choć na poważny temat. W codziennym życiu zawsze pojawiają się problemy. Młodzi ludzie doświadczają ich wiele, kiedy badają otaczający ich świat. Jest to część normalnego rozwoju człowieka. W okresie dojrzewania nastolatki walczą o stworzenie własnej tożsamości.

A co dzieje się, gdy nagle zabraknie rodziców albo odejdzie jedno z nich, jak pozbierać rozbity świat i czy można go posklejać chociaż trochę, aby było w miarę spokojnie i bezpiecznie? Co zrobić z rozczarowaniem, które zagnieździło się w duszy na dobre? Czy można uratować siebie w rozbitej rodzinie? Bo przecież jest tak ciężko, gdy nie ma mamy albo taty, albo ich obojga.

Poprzez tekst i przeżycia części młodzieży uczestniczącej w  warsztatach teatralnych prowadzonych w Teatrze Arka, poprzez losy Julki i Tomka –  ukazane są trudne tematy: rozwodu rodziców, śmierci jednego z nich, poruszamy problem uzależnienia od narkotyków i alkoholu, pomimo miłości i wsparcia ze strony najbliższych. A wszystko to na tle współczesnej rzeczywistości, którą próbuje okiełznać jedna z głównych bohaterek  przedstawienia – babcia Cecylia, ciepła i trzymająca rękę na pulsie przedstawicielka najstarszego pokolenia; jej rady i optymistyczna postawa powinny być wzorem dla każdego opiekuna, nie tylko w najtrudniejszych momentach życia rodziny.

Spektakl, choć o ambicjach profilaktycznych, jest poprowadzony w stylu komediowym, gdyż nie jest zamierzeniem twórców przygnębiać młodzież, lecz poprzez teatr pokazać życie takie, jakim jest. Trochę dramatyczne i smutne, czasem nawet rozczarowujące, jednak zawsze warte zachodu i wytrwałości w dążeniu do harmonijnego rozwoju rodzinnych więzi. Mamy zatem sytuacje poważne, jak i zabawne, pełne napięcia i liryczne. Tak, jak w życiu.

 Jednym z ciekawszych  elementów spektaklu jest z pewnością refleksyjno-humorystyczna opowieść o dwóch więźniach, przytoczona przez babcię Cecylię na prośbę wnuczki – Julii...

"Jak powietrze" z czystym sumieniem polecamy zarówno młodzieży, jak i dorosłym. To spektakl dla każdego i na każdą okazję. Dużym atutem są aktorskie popisy wszystkich wykonawców w błyskotliwej reżyserii Dariusza Taraszkiewicza. To przedstawienie, jakiego nie zobaczycie w żadnym innym teatrze!

Reżyseria – Dariusz Taraszkiewicz

Scenariusz – Maciej Sosnowski
Muzyka – Jacek Zamecki

Scenografia – Sylwia Wierzbowska

Obsada

Babcia – Renata Jasińska
Julka – Alicja Idasiak
Ojciec – Tomasz Żytka
Tomek / Więzień – Alexandre Marquezy
Pan z Telewizji - Maciej Sosnowski

Więzień - Maciej Sibilski
 

 

Galeria