Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Bal u Hawkinga, PiK

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Bal u Hawkinga, PiK

Wrocławski Teatr Arka jest profesjonalnym teatrem integracyjnym. W skład zespołu artystycznego wchodzą zawodowi aktorzy i osoby niepełnosprawne współpracujące z teatrem w charakterze adeptów teatralnych. W nowej sztuce Renaty Jasińskiej pt. "Bal u Hawkinga", która miała już swoją premierę 28 kwietnia, dorobek naukowy wybitnego człowieka jest pretekstem do szerszej dyskusji o statusie kulturowym i społecznym osób niepełnosprawnych. Stephen William Hawking to brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk, cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.

Twórcy spektaklu stawiają pytania o istotę niepełnosprawności. Czy ciało, które jest w całości funkcjonalne należy nazywać pełnosprawnym, a ciało z defektami niepełnosprawnym? Co decyduje o tej kategoryzacji? Stygmatyzm społeczny, czy diagnoza medyczna? Czy niepełnosprawni mają prawo do swojej cielesności, miłości i spełnienia w relacjach damsko-męskich? Wśród galerii znanych postaci takich jak: Kopernik czy Monroe szukamy własnej odpowiedzi na powyższe pytania.

Spektakl zaprasza do podjęcia próby mentalnego oswajania się z niepełnosprawnością, jak również jest sprzeciwem wobec konformizmu oraz wiary w płytkie wartości. Jest odważną formą dyskusji w teatrze o cielesności osób niepełnosprawnych. „Bal u Hawkinga” przybiera formę luźnych kolaży, na które składają się wydarzenia z życia bohatera oraz fragmenty jego prac. Całości towarzyszy muzyka grana na żywo.

oprac. Dorota Olearczyk, Julian Olearczyk
PiK Wrocław
29.04.2012