Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

 

Aktorzy z niepełnosprawnością. "Dlaczego nie chcecie nas oglądać?"

– Czy naprawdę tak bardzo wam przeszkadza to, że jesteśmy inni? – pytają widzów aktorzy z niepełnosprawnością z wrocławskiego Teatru Arka we Wrocławiu. Niestety na ich przedstawienia nie sprzedają się bilety.

 

Teatr Arka potrzebuje widowni Łukasz Woźnica

 

 

Teatr mieści się w centrum Wrocławia.

Agata Obłąkowska jest dyrektorem artystycznym tego wspaniałego miejsca.

 

W teatrze obok profesjonalnych aktorów występują Ci nie mniej profesjonalni, ale z niepełnosprawnością.

 

- Czy naprawdę tak bardzo wam przeszkadza to, że jesteśmy inni? - pytają aktorzy Teatru Arka im. Renaty Jasińskiej we Wrocławiu. Niektórzy nieco wolniej się poruszają, inni mają tiki, ale wszyscy serce do aktorstwa równe największym gwiazdom scenicznych desek. Ich przedsięwzięcie jednak ledwo co przędzie, bo biletów sprzedaje się coraz mniej. - Czy to chodzi o nas, czy może nikt o nas nie słyszał? - pytają.

W Polsce istnieje wiele miejsc oferujących warsztaty aktorskie czy pomoce dla osób z niepełnosprawnością. We Wrocławiu jest jednak wyjątkowy teatr, który traktuje swoich nie do końca sprawnych aktorów tak samo, jak każdego innego. Działają więc jako zawodowcy, co niesie za sobą wiele plusów, ale nie ma za to taryfy ulgowej!

 Teatr Arka to wyjątkowe miejsce. Jego zespół jest połączeniem zawodowych aktorów i osób z niepełnosprawnością. To sprawia, że jest wyjątkowy! Jednak mimo tak wspaniałej misji, bardzo odczuwa brak zainteresowania. Jest to profesjonalna instytucja, więc utrzymanie działalności, licząc pensje pracowników i wszystkie kwestie związane z należytym funkcjonowaniem, jest to dość kosztowne.  Aktorzy obawiają się, że istotnym problemem może być dla odbiorcy ich niepełnosprawność, starają się jednak z tym walczyć - jesteśmy tacy sami jak inni aktorzy, regularnie ćwiczymy i pojawiamy się na próbach, które niekiedy trwają bardzo długo - przekonuje Alicja Idasiak, aktorka działająca w Arce już 14 lat.

 

Niestety im mniej widzów, tym ciężej utrzymać się na rynku. Ten teatr tworzą wyjątkowi ludzie, którzy nie przejmują się żadnymi przeciwnościami. Ich głównym motorem napędowym jest pasja i zaangażowanie. Artyści nie tracą więc nadziei i zapraszają na swój najnowszy spektakl "Próby, czyli karp w galarecie". Serdecznie zapraszamy!

Autor: klim

 

 

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/niepelnosprawni-aktorzy-dlaczego-nie-chcecie-nas-ogladac/z4we3p5?fbclid=IwAR2VoAQUO-tFC7i8GW9V8QIW_QTc7I4zcYSEmn7FlVEHluys2YvbQgg78bU