Dyrektor Teatru Arka Renata Jasińska

„Karla”

Fundacja Artystów Niepełnosprawnych i Pełnosprawnych JESTEŚ MY

„Karla”

„Karla” „Karla” „Karla” „Karla” „Karla”
Twórcy Teatru Arka tym razem chcą Państwa zabrać w najczarniejszą część historii świata - w Piekło stworzone ludzkimi rękoma... Spektakl „Karla” jest opowieścią kobiety, która przetrwała pobyt w obozie koncentracyjnym.

„Karla”

Spektakl „Karla” jest opowieścią kobiety, która przetrwała pobyt w obozie koncentracyjnym. Jej osobowość i bezkompromisowa postawa wobec zła zainspirowały zespół Arki do pokazania czasów II wojny światowej w nieco innej oprawie i przestrzeni niż widziano ją dotychczas.

Spektakl zyskuje większy wymiar w zestawieniu z przypadającą na bieżący rok 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Sztuka ma przybliżyć odbiorcom osobę wyjątkowo zasłużoną dla naszego kraju, choć nie znaną szerszemu gronu. Niezłomna Karolina Lanckorońska żyjąca w latach 1898-2002 – naukowiec, żołnierz ZWZ/AK, świadek martyrologii narodu i elit polskich w okresie II wojny światowej, po jej zakończeniu i zniewoleniu Polski przez komunistyczne władze wybrała życie na emigracji, stając się ikoną patriotyzmu oraz wzorem służby na rzecz wolnej nauki i kultury polskiej.

„Karla” o swych dramatycznych i heroicznych doświadczeniach z okresu II wojny światowej opowiedziała we "Wspomnieniach wojennych".  Obejmują one okres jej życia od zajęcia Lwowa przez wojska sowieckie w 1939 roku do zwolnienia jej z niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück w kwietniu 1945 roku. Wspomnienia stanowią świadectwo jej przeżyć. Wyłania się z nich portret kobiety o niezwykle bogatej osobowości, silnej i mężnej oraz zdolnej do odważnych działań w sytuacjach ekstremalnych.

W spektaklu wykorzystano teksty „Wspomnień wojennych” Karoliny Lanckorońskiej, poezję Krystyny Miłobędzkiej, fragmenty „Boskiej Komedii” - „Piekło” Dantego Alighieri oraz „Iliady” Homera.

 

Autorami sztuki teatralnej są Renata Jasińska oraz Jarosława Makus.

Postać Karoliny Lanckorońskiej kreowana jest przez znakomitą wrocławską aktorkę Agatę Obłąkowską. Przedstawienie powstało z inspiracji dr. Stanisława A. Bogaczewicza z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

 

 

Realizatorzy:

Scenariusz: Renata Jasińska i Jarosława Makus

Reżyseria: Renata Jasińska

Choreografia: Agata Obłąkowska, Jan Nykiel

Projekt scenografii/kostiumów: Dariusz Nowak

Wykonanie scenografii/kostiumów: Karolina Koniecka

Muzyka: Kamila Salach

Realizacja świateł/muzyki: Bartosz Pakos

 

Obsada:

Karolina Lanckorońska-Karla - Agata Obłąkowska

Uczeń Stanisław - Maciek Mazurkiewicz

Kobiety z Ravensbrűck - Magdalena Zamoroka, Anna Rzempołuch, Alicja Idasiak

Pan Śmierć/Esesman - Alexandere Marquezy

Pomocnicy śmierci: Jan Kot, Marek Trociński, Radosław Wojtas, Andrzej Kusiak

Galeria