Dyrektor Teatru Arka Renata Jasińska

Karla

Fundacja Artystów Niepełnosprawnych i Pełnosprawnych JESTEŚ MY

Karla

Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla Karla

„Karla”

 

Przypadająca w bieżącym roku 100 –rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłoniła zespół osób kształtujących artystyczny i ideowy profil Teatru Arka do realizacji spektaklu „Karla”. Sztuka przybliżyć ma gronu odbiorców osobę - choć nie znaną szerszemu ogółowi społeczeństwa – jednak wyjątkowo zasłużoną dla Polski  XX wieku. Niezłomna Karolina Lanckorońska (1898 – 2002) – naukowiec, żołnierz ZWZ/AK, świadek  martyrologii narodu i elit polskich w okresie II wojny światowej, po jej zakończeniu i zniewoleniu Polski przez komunistyczne władze wybrała życie na emigracji, stając się ikoną patriotyzmu oraz wzorem służby na rzecz wolnej nauki i kultury polskiej.

„Karla” o swych dramatycznych i heroicznych doświadczeniach z okresu II wojny światowej opowiedziała we "Wspomnieniach wojennych".  Obejmują one okres jej życia od zajęcia Lwowa przez wojska sowieckie w 1939 roku, do zwolnienia jej z niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück w kwietniu 1945 roku. Wspomnienia stanowią świadectwo bezkompromisowej postawy wobec zła. Wyłania się z nich portret kobiety o niezwykle bogatej osobowości, silnej i mężnej oraz zdolnej do odważnych działań w sytuacjach ekstremalnych.

 

W spektaklu wykorzystano teksty „Wspomnień wojennych” Karoliny Lanckorońskiej, poezję Krystyny Miłobędzkiej, fragmenty „Boskiej Komedii” - „Piekło” Dantego Alighieri oraz „Iliady” Homera.

 

Autorami sztuki teatralnej są Renata Jasińska oraz Jarosława Makus.

Postać Karoliny Lanckorońskiej kreowana jest przez znakomitą wrocławską aktorkę Agatę Obłąkowską. Przedstawienie powstało z inspiracji dr. Stanisława A. Bogaczewicza z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

dr. Stanisław A. Bogaczewicz

Przedstawienie poświęcone jest  tragicznie zmarłej Jarosławie Makus.

 

Realizatorzy:

Scenariusz: Renata Jasińska i Jarosława Makus

Reżyseria: Renata Jasińska

Choreografia: Agata Obłąkowska, Jan Nykiel

Projekt scenografii/kostiumów: Dariusz Nowak

Wykonanie scenografii/kostiumów: Karolina Koniecka

Piosenki: Kamila Salach

Realizacja świateł/muzyki: Bartłomiej Pakos

 

Obsada:

Karolina Lanckorońska-Karla - Agata Obłąkowska

Uczeń Stanisław - Maciek Mazurkiewicz

Kobiety z Ravensbrűck - Magdalena Zamoroka, Anna Rzempołuch, Alicja Idasiak

Pan Śmierć/Esesman - Alexandere Marquezy

Pomocnicy śmierci: Jan Kot, Marek Trociński, Radosław Wojtas, Andrzej Kusiak

Galeria