Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Szanowni Widzowie.

Integracyjny teatr Arka zaprasza na kolejną prapremierę  przedstawienia pt.”Pod Słońcem Szatana - o księdzu co z diabłem wojował

Sztuka jest  inspirowana dziełem G. Bernanosa, filozofią księdza Tischnera oraz informacjami o egzorcyzmach na świecie. Nasz pomysł, mieszkańców XXI wieku, w sposób zabawny ale także poważny próbuje ogarnąć zagadnienie zła-diabła i dobra- Boga. Za księdzem Tischnerem powiadamy- „pytanie o Boga jest istotnym pytaniem człowieka jako istoty żyjącej” zaś  zło, diabeł  w naszym życiu„ jest raczej tym co się zjawia, niż tym co jest”. Prapremiera odbędzie się 21 kwietnia o godz.19.00 w Integracyjnym teatrze Arka. 

 Scenariusz powstał pod wpływem znakomitej powieści Georges’a Bernanosa – francuskiego chrześcijańskiego pisarza. Na podstawie tej ciekawej powieści powstał francuski film z 1987 roku w reżyserii Maurice’a Pialata  „Pod Słońcem Szatana”, z Gerardem  Depardieu  w roli głównej. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes.    

My podjęliśmy temat Szatana. I nie jest to posunięty w latach niedołęga utykający, skrywający rogi pod kapeluszem lecz ktoś kto przypomina każdego z nas. Tak to może być Każdy. Ten Mistrz  w zadawaniu wymyślnych tortur nie odstępuje nas na krok. My mamy go w sobie, tego genialnego kusiciela i kłamcę. Wszystkie wielkie  religie świata:-chrześcijaństwo, judaizm, buddyzm, hinduizm, islam itd. przedstawiają  Boga, Absolut, Alfa i Omegę, Niepojęte, Wielkiego Budowniczego,    Niemożliwe Do Nazwania, Tajemnicę” jako  Nieskończone Dobro, Miłość, Piękno, Wolność, Pokój, Spokój, Niewinność…Światło, Jasność zaś Zło, Szatan, Demon, jest Cieniem, Ciemnością, Wojną, Nienawiścią, Zniszczeniem, Agresją, Złośliwością , Kłamstwem, Cynizmem …Niewolą..

Nasze przedstawienie jest  komedią, groteską, i trochę  dramatem. Jest próbą powiedzenia o zjawisku Szatan. Nieumiejętną próbą, gdyż tajemnica jest nie do ogarnięcia. Możemy  tylko w sposób śmieszny ale też dramatyczny  zastanawiać się artystycznie nad człowiekiem,   po co rodzi  się, dlaczego cierpi , co to jest grzech, śmierć i co jest po śmierci….Zawsze to będzie szczątkowa odpowiedź albowiem świat duchowy jest trudny do sformułowania bo dotyczy indywidualnych doświadczeń i odczuć. Religie poprzez swoje Księgi np: w Starym Testamencie księga Hioba,  nazywają go na różne sposoby. Goethe w Fauście mówi o Szatanie-„ja jestem ten, który   czyniąc zło zawsze czyni dobro”,    o Szatanie mówi Bułhakow i Dostojewski .  Lecz każdy człowiek Tajemnicę określa  indywidualnie i to jest bardzo interesujące. Zapraszamy do Teatru Arka na  zabawę  w  Ciemność i Jasność, na próby odkrywania świata pozamaterialnego.  U nas możesz pobać się  trochę się pośmiać. Nie otrzymacie Państwo od nas odpowiedzi  po co jesteśmy na Ziemi, bo tego nie wiemy  ale spotkacie się z nieznajomym, z diabłem, z którym walczy  dzielny, dobry i uduchowiony ksiądz.

W roli księdza  znakomity Alexandre Marquezy, w roli tej z której wypędza się diabła sławna  Agata Obłąkowska,  Szatana  pierwszego  gra debiutujący w Arce Maciej Mazurkiewicz, drugiego  Szatana gra rewelacyjny Jan Kot a pozostałe diabły towarzyszące  Mu to  Marek Trociński  i Andrzej Kusiak

 

Reżyseria : Renata Jasińska

Scenariusz : Renata Jasińska

Choreografia : Jan Nykiel

Kostiumy : Karolina Koniecka

Reżyseria świateł : Bartłomiej Pakos

Obsada:

Święty z Lumbres, ksiądz Donissan : Alexandre Marquezy

Nawiedzona przez Szatana Teresa, Muszeczka : Agata Obłąkowska

Szatan pierwszy : Maciej Mazurkiewicz

Szatan  drugi : Jan Kot

Diabły : Marek Trociński i Andrzej Kusiak

Kolejne przedstawienia odbędą się 27.04 i 28.04 2018 roku w Teatrze Arka . Serdecznie zapraszamy-Fundacja Artystów Niepełnosprawnych i pełnosprawnych Jesteś My oraz Integracyjny Teatr Arka Wrocław ul Mennicza 3.

Szczegóły: www.teatrarka.pl

 

Fot: A. Nowak