Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Szanowni Państwo z przyjemnością zapraszamy na naszą kolejną prapremierę teatralną” Zapomniane Zabawki Dzieci Katynia” .

Szanowni Państwo z przyjemnością zapraszamy na naszą kolejną prapremierę teatralną

”Zapomniane Zabawki Dzieci Katynia” .

 

Tym razem będziemy grać przedstawienie dla młodego widza. Jest to trudna polska historia, widziana oczami dzieci a właściwie to ich zabawek. Zaczyna się bardzo wesoło, bo przecież pokój, pomimo różnic między ludźmi, jest przyjemny i radosny. Ale niestety gdy wszystko się zmienia bo jest wojna, to i życie dzieci przestaje być wesołe. Ale  nadal, mimo zła, dzieci mając marzenia i swoje dziecięce światy, chcą być wesołe.

 

Dzisiejsze dzieci na świecie, w miejscach gdzie  jest wojna-np. w Syrii, też chcą być wesołe i szczęśliwe, też mają lalki, którym zwierzają się, wypłakują, szepczą marzenia o idealnym świecie bez wojen i pytają dlaczego.

Tak samo pewnie było w czasach II wojny światowej, też dzieci nie rozumiały dlaczego ich ojcowie , wujkowie zginęli w Katyniu, dlaczego ludzie zabijają ludzi, a rodziny okupanci rosyjski( sowiecki) i niemiecki( hitlerowski) wywożą  do obozów, albo za Ural.

Chcemy nasze polskie dzieci, młodych widzów zainteresować polską historią. Wyobraźmy  sobie dzieci żyjące we Lwowie i w Wilnie. Dzieci, które nagle doświadczyły strasznej wojny. I wyobraźmy sobie zabawki, które dzieci dostały od matek, ojców, babć i  dziadków, ciotek oraz wujków np. na święta pod choinkę i… te zabawki zostały. Gdyby mogły mówić to co opowiedziałyby nam? One, podobnie jak ich mali właściciele, nie rozumiały, dlaczego niektórzy dorośli chcą wojny. Bo dzieci na całym świecie w przeszłości i teraźniejszości pragną pokoju oraz miłości. Chcą się niewinnie bawić i śmiać się.

Z takiej inspiracji powstało przedstawienie o dzieciach, potworach, zabawkach, lesie katyńskim i poszukiwaniu świętej ojczyzny. Miejscu pełnym miłości, które znajduje się w sercu każdego dziecka. Tylko dzieci potrafią do niej dotrzeć, bo mają czyste serca.

Przedstawienie rozpoczyna pokazanie postaci pewnego artysty z Kresów wschodnich i jego przyjaciół, artystów polskiego pochodzenia, którzy poprzez zabawki, pokazują  trochę śmieszną, trochę smutną ale też piękną, naszą polską historię przed rokiem 1939.

A potem czasy wojny w roku 1939, gdzie do Polski od zachodu wkracza potwór nazywający się Wroniec i ma na czapce swastykę (symbol nazizmu Hitlera), a od wschodu Lwów i całe Kresy Wschodnie, podbija inny potwór - Szczurzec z dużymi wąsami i z czerwoną gwiazdą na czole (symbol komunizmu Stalina).

Piękna muzyka i piosenki autorstwa Łukasza Damrycha, zaangażowani aktorzy, pomysłowe lalki, a także  pytania: dlaczego pamięć o naszych przodkach jest taka ważna?  

 

 Prapremiera przedstawienia „Zapomniane Zabawki Dzieci Katynia”-17.12.2016 roku w Integracyjnym Teatrze Arka godz.19.00 we Wrocławiu. Przyjdźcie na to piękne, kolorowe, przedstawienie. 

Zapraszamy dzieci, rodziców, dziadków, wujków i całe rodziny.  „Fundacja Artystów Niepełnosprawnych i Pełnosprawnych Jesteś My” 

 

Reżyseria: Renata Jasińska

Scenariusz: Jarosława Makus i Renata Jasińska.

Muzyka: Łukasz Damrych

Scenografia i Lalki: Magdalena Stępień, Izabella Banaszek

Reżyseria Świateł: Bartłomiej Pakos

Obsada: Aleksander Marquezy, Iga Hącia, Jan Kot, Alicja Idasiak, Radosław Wojtas,

Marek Trociński, Andrzej Kusiak

 

Fot. A. Nowak

 

Galeria