Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele. Bardzo intensywnie pracujemy nad przygotowaniem premiery – „ Inki” wg. dramatu życia Danuty Siedzikówny. Danuta Siedzikówna pseudonim-Inka, w latach 1944-1946-była sanitariuszką V Brygady Wileńskiej AK.....

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele.
Bardzo intensywnie pracujemy nad przygotowaniem premiery – „ Inki” wg. dramatu życia Danuty Siedzikówny. Danuta Siedzikówna pseudonim-Inka, w latach 1944-1946-była sanitariuszką V Brygady Wileńskiej AK, dowodzonej przez Zygmunta Szendzielarza-pseudonim Łupaszko, walczącej najpierw z hitlerowskim najeźdźcą a później sowieckim. .Mamy ten przywilej i tę radość, że po raz pierwszy na profesjonalnej scenie w Polsce zaprezentujemy tę niezwykłą i oryginalną osobę, która jest postacią historyczną .

A stało się to możliwe dzięki pomocy IPN z Wrocławia, które pomogło mi skontaktować się z Panem Dr. Piotrem Szubarczykiem z IPN w Gdańsku. Pan Piotr Szubarczyk jest naszym historycznym konsultantem i czuwał nad tworzeniem się scenariusza. Jego ogromna wiedza i wrażliwość literacka znakomicie posłużyły do sformułowania tekstu o nastolatce, patriotce, która została zamordowana 28 sierpnia 1946 roku przez UB, służby komunistyczne i sowieckie w Polsce.
W roli Inki- Agata Obłąkowska- Woubishet a towarzyszą Jej Alexandre Marquezy, Radosław Strzelecki, Kama, Jan Kot oraz Anna Rzempołuch, Radosław Wojtas, Marek Trociński, Andrzej Kusiak i Alicja Idasiak.

Pomoc finansową na produkcję przedstawienia uzyskaliśmy od –Fundacji KGHM , PKO Bank Polski, Urzędu Miasta Wrocław.

Spektakl „Inka”- przygotowujemy specjalnie na Rozpoczęcie Nowego Sezonu-2016/2017- w Integracyjnym Teatrze Arka z Wrocławia.
Renata Jasińska –reżyser przedstawienia i dyrektor teatru.

 

Galeria