Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Do nie-siebie samego

spektakl dla widzów pełnoletnich

w spektaklu używany jest stroboskop
czas 70 min bez przerwy

SCENARIUSZ: MACIEJ SIBILSKI
REŻYSERIA: GRUPA „PRZYPADKIEM”
MUZYKA / KIER. MUZYCZNE: PIOTR HETMAN, MACIEJ SIBILSKI
SCENOGRAFIA: GRUPA „PRZYPADKIEM”
KOSTIUMY: GRUPA „PRZYPADKIEM”
CHOREOGRAFIA: GRUPA „PRZYPADKIEM”
REŻYSERIA ŚWIATŁA: BARTŁOMIEJ PAKOS
OBSADA: WOJTEK MARCINKOWSKI, AGATA OBŁĄKOWSKA-WOUBISHET, BEATA LECH-KUBAŃSKA, LUCYNA SZIEROK, MACIEJ SIBILSKI
MUZYCY: PIOTR HETMAN, OLA WASIK, ROBIN BŁASZKIEWICZ

Dzieciom nie mówi się o pustce. Wieczorem gasisz im światło, a któregoś ranka zostają wystawione na pojednanie. Sam na sam ze słońcem i mapą świata na ścianie. Co to jest za wolność… Wszyscy rozchodzą się do domów. Uśmiechnięci i wyrozumiali.

Wróżbita nocny – Marek – największy władca swojego pokoju, zwiedza kursorem krawędzie pulpitu komputera. Zaczyna mieć wrażenie, że poleruje potłuczone zwierciadło. Marek krąży jak mucha pod żyrandolem. To brzmi zbyt surowo… bardziej jak derwisz nad podłogą. Oby tylko wytężył bystrość. Lustra mają moc, drwiącą i śliską.

Jak zwykle koło północy, Marka dopadają wspomnienia. Zamyka je w przedmiotach, pudruje i układa na ścianie w poszukiwaniu coraz to nowych konfiguracji, mających wyznaczyć sens. Dać obraz tego, co było i tego, co nadchodzi.

Wśród piętrzących się rupieci, po raz kolejny natrafia na zapomniane kartki z zapisem stoickich idei swego imiennika, Marka Aureliusza. To dzięki nim rano staje się supermenem. Tylko że zamiast czerwonej peleryny, nosi na plecach ścianę z wręczonymi sobie orderami, których ciężar sprawia że po zmroku upada. Rytm tych upadków daje tchnienie muzyce i pieśniom. Wtórują im spotkane przez Marka postaci zwane chorymi, zbyt wrażliwymi lub tymi, które powinny w końcu wziąć się do roboty.

Zrodziliśmy się bowiem do wspólnej pracy (…) Wzajemne więc szkodzenie sobie jest przeciwne naturze, wzajemnym zaś szkodzeniem jest uczucie gniewu.
Marek Aureliusz – władca największego imperium w historii świata

Zapraszamy do

Teatru Arka

Mennicza 3, 50-057 Wrocław

13.05.2016

o godz.19:00

 

Fot. A . Nowak