Dyrektor Teatru Arka Renata Jasińska

Akademia

Fundacja Artystów Niepełnosprawnych i Pełnosprawnych JESTEŚ MY

Akademia

Akademia Akademia Akademia Akademia Akademia Akademia
Międzynarodowa Akademia Integracji. Bez granic.

 

Międzynarodowa Akademia Integracji

Bez granic

  Teatr Arka, jako jedyny w Polsce zawodowy teatr integracyjny, funkcjonujący w trzech płaszczyznach działalności - społecznej, terapeutycznej i artystycznej, zatrudniający zarówno osoby pełnosprawne, jak i niepełnosprawne, założył dwuletni projekt, pod nazwą Bez granic-Akademia Integracyjna.

  Jest to projekt finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na podstawie programu operacyjnego Funduszu Inicjatyw Społecznych. Uczy poprzez sztukę wspólnego języka, a więc przełamuje bariery i stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie wobec osób niepełnosprawnych oraz skutecznie wpaja tolerancję.

  Międzynarodowa Akademia Integracji to trzy semestry dwuletnich warsztatów (lata 2011-2012) dla młodzieży i osób niepełnosprawnych realizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Arka, wraz z opracowaniem i wystawieniem na scenie spektakli granych przez uczestników warsztatów (spektakle po warsztatowe), a także przez zawodowych aktorów i niepełnosprawnych adeptów Teatru Arka (spektakle „profesorskie”).

  Każdy semestr obejmuje siedem miesięcy pracy warsztatowej, po którym to okresie nastąpi prezentacja powstałych spektakli.

  Przedstawienia odwołują się do trzech kultur: polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Sztuki teatralne powstające w ramach Akademii, to Edyta Stein. W pośpiechu do nieba, Pieśń nad pieśniami. Marzec' 68 oraz Matka. W tych trzech realizacjach „profesorskich” udział biorą profesjonalni aktorzy Teatru Arka (wykładowcy Akademii) i niepełnosprawni adepci teatru.

 Akademia od pierwszych dni działalności zyskała niebywałe powodzenie wśród zainteresowanych. Można śmiało dzisiaj stwierdzić, że pomysł jej uruchomienia wydaje dojrzałe owoce, a uczestnicy tego wyjątkowego w skali kraju przedsięwzięcia nie żałują zarówno chwil spędzonych w teatrze, jak i słów uznania.

Galeria