Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Akademia

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Akademia

Akademia Akademia Akademia Akademia Akademia Akademia
Międzynarodowa Akademia Integracji. Bez granic.

 

Międzynarodowa Akademia Integracji

Bez granic

  Teatr Arka, jako jedyny w Polsce zawodowy teatr integracyjny, funkcjonujący w trzech płaszczyznach działalności - społecznej, terapeutycznej i artystycznej, zatrudniający zarówno osoby pełnosprawne, jak i niepełnosprawne, założył dwuletni projekt, pod nazwą Bez granic-Akademia Integracyjna.

  Jest to projekt finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na podstawie programu operacyjnego Funduszu Inicjatyw Społecznych. Uczy poprzez sztukę wspólnego języka, a więc przełamuje bariery i stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie wobec osób niepełnosprawnych oraz skutecznie wpaja tolerancję.

  Międzynarodowa Akademia Integracji to trzy semestry dwuletnich warsztatów (lata 2011-2012) dla młodzieży i osób niepełnosprawnych realizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Arka, wraz z opracowaniem i wystawieniem na scenie spektakli granych przez uczestników warsztatów (spektakle po warsztatowe), a także przez zawodowych aktorów i niepełnosprawnych adeptów Teatru Arka (spektakle „profesorskie”).

  Każdy semestr obejmuje siedem miesięcy pracy warsztatowej, po którym to okresie nastąpi prezentacja powstałych spektakli.

  Przedstawienia odwołują się do trzech kultur: polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Sztuki teatralne powstające w ramach Akademii, to Edyta Stein. W pośpiechu do nieba, Pieśń nad pieśniami. Marzec' 68 oraz Matka. W tych trzech realizacjach „profesorskich” udział biorą profesjonalni aktorzy Teatru Arka (wykładowcy Akademii) i niepełnosprawni adepci teatru.

 Akademia od pierwszych dni działalności zyskała niebywałe powodzenie wśród zainteresowanych. Można śmiało dzisiaj stwierdzić, że pomysł jej uruchomienia wydaje dojrzałe owoce, a uczestnicy tego wyjątkowego w skali kraju przedsięwzięcia nie żałują zarówno chwil spędzonych w teatrze, jak i słów uznania.

Galeria