Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

7 września 2015 roku we wrocławskim Teatrze Arka odbyła się konferencja prasowa, na której pracownicy i rodzice, z Dyrektor Teatru Renatą Jasińską na czele, przedstawili plany rozwoju oraz aktualną sytuację teatru. Wszystkich bardzo mocno ujął apel jednego z rodziców aktora z niepełnosprawnością - Marka Trocińskiego. Za jego zgodą, publikujemy ten apel w całości.
 
Każdy człowiek ma prawo do pracy i poczucia się pełnoprawnym i wartościowym człowiekiem. W Teatrze Arka nasze dzieci uczą się trudnej sztuki aktorskiej pod okiem dyplomowanych aktorów. Zespół ten, w pełni profesjonalny, wykonuje tytaniczną pracę wkładając w to całe serce. Tego nie da się opowiedzieć słowami, to trzeba samemu zobaczyć i ocenić.
 
Teatr Arka boryka się z dużymi kłopotami finansowymi. Szkoda by było takiej perełki kultury jakim jest ten teatr, jedyny taki teatr integracyjny w Polsce. Teatr Arka spełnia również dużą rolę społeczną pokazując innym rodzicom osób niepełnosprawnych, że ich dzieci również mogą się realizować w różnych dziedzinach i osiągać sukcesy.
 
W naszym kraju dużo mówi się o osobach niepełnosprawnych, lecz jeśli dochodzi do jakichś działań to są to działania pozorne. Wystarczy popatrzeć na warunki w tym teatrze, latem gorąco, zimą zimno, brak podjazdu dla osób niepełnosprawnych.
 
Na tle dumy Wrocławia nowo wybudowanego Narodowego Forum Muzycznego, Teatr Arka, schowany w podwórko Mennicza 3 wygląda słabo.
 
Pytanie dlaczego? Czy osoby niepełnosprawne są nieestetyczne? Dlatego trzeba je schować? Boli to tym bardziej, że znajdujemy się we Wrocławiu, mieście spotkań, mieście bez barier, mieście, które ma zostać stolicą kultury europejskiej.
 
Dlatego proszę Pana Prezydenta Wrocławia i Wojewodę Dolnośląskiego o rozpoczęcie rozmów na temat wzięcia w mecenat tej perły kultury jakim jest Teatr Arka. Bardzo prosimy o pomoc finansową i doradczą.
Bez Waszej pomocy ten Teatr już się nigdy nie odrodzi, bo takiej pasjonatki jaką jest pani Renata Jasińska po prostu nie ma. Cały zespół aktorski i techniczny pod jej skrzydłami stanowi tu jedność.
 
Zbigniew Trociński
Ojciec Marka Trocińskiego, aktora z niepełnosprawnością