Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Czy pamiętacie Macieja Sosnowskiego?

fot 5_1
 

Maciej Sosnowski, wyjątkowy aktor, z Teatrem Arka związany od 2004 roku. Satyryk, autor tekstów, poeta. Człowiek niewątpliwie zasłużony dla Wrocławia. W latach osiemdziesiątych studiował na Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu, studia jednak przerwał i zdał eksternistyczny egzamin aktorski w Warszawie.

Występował w wielu teatrach w całej Polsce, m.in. w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Nowym im. Witkacego w Słupsku, Narodowym Edukacji we Wrocławiu, Impart we Wrocławiu, Teatrze Komedia we Wrocławiu. W 2000 roku, w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym zagrał gościnnie Koziołka Matołka podbijając serca najmłodszej widowni.

Znaczną część życia zawodowego związał z estradą, telewizją polską i filmem. Współpracował m. in. ze słynnym „Podwieczorkiem przy mikrofonie” w Warszawie. Jest autorem kilku monologów dla Hanki Bielickiej i Janiny Jaroszyńskiej. W latach dziewięćdziesiątych współtworzył cykliczny rozrywkowy program telewizyjny „Ludzie listy piszą”, gdzie występował z Bohdanem Smoleniem (program emitowała Telewizja Polonia). Równolegle we wrocławskiej telewizji regionalnej miał własny rozrywkowy program autorski, pod nazwą „Weekendzik”. Przez ponad trzy lata był jednym z prezenterów Telewizyjnego Koncertu Życzeń. Występował z legendarnym zespołem „Tercet Egzotyczny”, jako parodysta i monologista. Może Państwo pamiętacie?

fot 2_1

Zrealizował kilka reklam telewizyjnych i radiowych, zagrał w ponad dwudziestu filmach. Pracował również na planie zdjęciowym jako kierownik planu i rekwizytor. W 2005 roku zagrał postać fikcyjnego muzyka z Podlasia, Johnnego 11 Palców, w reklamie telefonii komórkowej – była to jedna z największych kampanii reklamowych amerykańskiej grupy ITI.  Reklama wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Reklam Telewizyjnych w Cannes w 2006 roku…

O Macieju można pisać naprawdę wiele. Wiele dobrego, bo był to wyjątkowy człowiek. Piszę z wielkim smutkiem w czasie przeszłym, ponieważ dotarła do nas wstrząsająca wiadomość. Maciej zmarł wczoraj, 17.09.2015 roku o godzinie 21:30.

fot 1_1

Pytam w myślach Boga dlaczego go do siebie zabrał? Czyżby chciał, żeby to właśnie Maciej go rozśmieszał? Maciej umarł szybko i cicho. Dla nas wszystkich to bardzo bolesna wiadomość. Artysta, pisarz, Dobry Człowiek. Współczuję najbliższej rodzinie – żonie Ani oraz synowi Kamilowi. Wszyscy z Wami jesteśmy. To ogromna strata dla najbliższej rodziny, przyjaciół z Teatru Arka i dla Was, drodzy Widzowie. Wrocław stracił wyjątkową osobowość środowiska artystycznego.

Maćku! Jesteś z nami zawsze, nigdy Ciebie nie zapomnimy.

Renata Jasińska

Blogi Wrocław

http://blogi.wroclaw.pl/kultura/czy-pamietacie-macieja-sosnowskiego/