Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Szanowni Państwo.

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Szanowni Państwo.

 Do Pana Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza

 i Mieszkańców Miasta Wrocławia.

 

                                             Szanowni Państwo.

 

Teatr Arka, pod artystycznym kierunkiem Renaty Jasińskiej-Nowak i techniczną opieką Alexandra Marquezy, we Wrocławiu jest jedynym w Polsce zawodowym teatrem integracyjnym, w którym zespół artystyczny tworzą aktorzy  pełnosprawni i aktorzy z niepełnosprawnością. Poprzez ciężką, wieloletnią pracę w Teatrze Arka wykształciła się unikalna i oryginalna metoda pracy z osobami z niepełnosprawnościami, na bazie sztuki teatru. Niepełnosprawni aktorzy występujący na deskach Teatru Arka są pełnoprawnymi twórcami, otrzymującymi od zawodowych krytyków teatralnych dobre recenzje. Pełnosprawni, dyplomowani artyści swoimi talentami i oryginalnością powodują rozwój swoich kolegów.

 Należy tu wspomnieć o Richardzie Demarco- Ojcu Festiwalu Fringe w Edynburgu który wysoko ocenił Teatr Arka i publicznie we Wrocławiu powiedział obecnym urzędnikom miasta Wrocławia, że Wrocław ma szczęście ,że ma taki teatr.

 Wysoki poziom przedstawień spowodował ,że Teatr Arka został  okrzyknięty w Sarajewie –cudem Teatralnym- rok 2015. Wielki sukces w Bośni dowodzi ,że Teatr Arka jest sam w sobie bezcennym, żywym dziełem sztuki a jego obecność na mapie kulturalnej Polski, powinna być starannie pielęgnowana. Takie zjawiska zdarzają się rzadko. W Europie niewiele jest takich Teatrów, a jeżeli są, to się je szanuje i utrzymuje, aby wzbogacali kulturę duchową danego narodu. Artyści z niepełnosprawnością i pełnosprawni, ich sztuka łącząca dwa światy: społeczny i artystyczny w jedną całość, powinni być przykładem jak się tworzy inkluzję.

Niestety Teatr nie ma osobowości prawnej więc nie może pozyskiwać dotacje. Jest sztuką, jak bezcenny obraz lub napisany utwór muzyczny .

    Cały zespół Teatru Arka jeszcze tak niedawno był finansowany przez Stowarzyszenie (zarówno zespół artystyczno-techniczny jak i administracyjny) łącznie 20 osób (10 osób to osoby z niepełnosprawnościami i wprawdzie w 90% są oni finansowani przez PFRON ale Stowarzyszenie dopłaca miesięcznie do nich około 4000 tyś. zł brutto-brutto- rocznie około 48 000 tysięcy). Obecnie Stowarzyszenie nie ma środków na Teatr Arka, bo ma kłopoty z dokumentami księgowymi i chociaż porządkuje je ,to potrzebny jest czas .

  Teatr Arka nie ma czasu !!!  Nie ma pieniędzy dla jego artystów za ich pracę, za sztukę, na zapłacenie za prąd (ostatnio za wyłączony prąd w Teatrze zapłaciły osoby niepełnosprawne ) i wynajem pomieszczeń.

 Jeżeli nie otworzą się umysły urzędników i nie zobaczą oni wartości tego teatru dla kultury Polski , to jedyny zawodowy, integracyjny teatr w Polsce przestanie istnieć! Odbudowanie takiej integracji będzie bardzo trudne, ponieważ jest to ciężka praca wielu, wielu lat i wielu ludzi. Trzeba temu zapobiec w imię dobra społecznego.

       Mieszkańcy miasta Wrocławia chcą aby Teatr Arka istniał o czym świadczą liczne podpisy pod listami poparcia. Nie wiedzieć czemu urzędnicy miasta Wrocławia nie chcą. Argumentują tym ,że Stowarzyszenie nie może otrzymać dotacji na Teatru Arka. Ale Stowarzyszenie to nie Teatr Arka!

 Prosimy o wsparcie i pomoc dla dalszej pracy i rozwoju miejsca, w którym jedność tworzą artyści  z niepełnosprawnością i artyści pełnosprawni, tworząc unikatowe miejsce na mapie Polski.  

Zespół Teatru Arka , Renata Jasińska , Alexandre Marquezy.