Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

W dn. 18 i 19 marca w sarajewskim teatrze SARTR odbyły się dwa spektakle pt. „Statek szaleńców” w wykonaniu Teatru ARKA z Wrocławia i w reżyserii znanej polskiej artystki Renaty Jasińskiej. Przedstawienie było częścią programu teatralnego międzynarodowego festiwalu Sarajewska zima 2015, popularnej i cenionej w Bośni i Hercegowinie imprezy kulturalnej.

Dn. 17 marca odbyła się konferencja prasowa z udziałem reżyserki spektaklu, aktorów, dyrektora festiwalu, selektora repertuaru, przedstawiciela Ambasady RP w Sarajewie oraz mediów lokalnych i państwowych. Przyjazd teatru do Sarajewa był poprzedzony szeregiem informacji na jego temat, które były publikowane na łamach prasy, a echa konferencji prasowej ukazały się w postaci obszernego artykułu w jednej z najważniejszych gazet BiH, Oslobođenje.

Frekwencja na spektaklach była bardzo duża, zarówno w środę, jak i w czwartek (ponad 100 osób, co na warunki sarajewskie stanowi duże osiągnięcie). Do teatru SART przybyli przedstawiciele CD, m. in. V. Inzko, Wysoki Przedstawiciel w BiH. Tragiczny dramat traktujący o szaleństwie i problemach osób niepełnosprawnych, który można było oglądać z bośniackimi napisami, wzruszył zgromadzonych i wywarł na nich pozytywne wrażenie. Dn. 19 marca po przedstawieniu odbyło się spotkanie artystów z widzami, które także natrafiło na zainteresowanie publiczności aktywnie uczestniczącej w dyskusjach z aktorami.

źródło: Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Sarajewie