Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Fotorelacja z festiwalu "Sarajewska Zima"

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Fotorelacja z festiwalu "Sarajewska Zima"

Teatr Arka, jedyny profesjonalny teatr integracyjny w Polsce, gościł w Sarajewie na Międzynarodowym Festiwalu „Sarajevska zima” popularnej imprezie kulturalnej w Bośni i Hercegowinie.  18 i 19 marca 2015 zagraliśmy spektakl „Statek szaleńców” w Sarajewskim Teatrze SARTR, który spotkał się z wielkim uznaniem.

Przed naszym spektaklem odbyła się konferencja prasowa dla mediów lokalnych i krajowych, na której obecni byli m.in.:

Renata Jasińska – dyrektor Teatru Arka

Agata Obłąkowska – Woubishet – aktorka Teatru Arka, odtwórczyni głównej roli w spektaklu „Statek szaleńców”

Ibrahim Spahić - Dyrektor Festiwalu "Sarajevska Zima"

Robert Ambroziak z Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Sarajewie - Kierownik Referatu ds. Polityczno-Konsularnych
Nihad Kreševljaković - Dyrektor Teatru SARTR w Sarajewie
prof. Almir Bašović - selekcjoner spektakli teatralnych do programu festiwalu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że przyjazd teatru do Sarajewa był poprzedzony szeregiem informacji na jego temat, które były publikowane na łamach prasy, a echa konferencji prasowej ukazały się w postaci obszernego artykułu w jednej z najważniejszych gazet w Bośni i Hercegowinie, Oslobođenje.”

Dzięki uprzejmości dyrektora festiwalu (Ibrahim Spahić) mogliśmy obejrzeć spektakl w Teatrze Narodowym w Sarajewie pt. „Enciklopedija izgubljenog vremena” cetyńskiego teatru Zetski Dom z Czarnogóry.

 

17 marca 2015 świętowaliśmy urodziny dyrektor Teatru Arka Renaty Jasińskiej.             

W czasie wolnym zwiedzaliśmy zabytki starówki Sarajewa, smakowaliśmy lokalnych potraw, podziwialiśmy różnorodność kulturową i etniczną miasta.

(Spektakl „Statek szaleńców” wywarł ogromne wrażenie na licznie zgromadzonej w teatrze SARTR publiczności. Spotkaliśmy się z dużym podziwem i aprobatą. Do teatru przybył m. in. Valentin Inzko, Wysoki Przedstawiciel w BiH. Poniżej przedstawiamy wycinki prasowe, które ukazały się na nasz temat. Z niecierpliwością czekamy na resztę recenzji.

Dzięki uprzejmości Pana Roberta Ambroziaka z Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Sarajewie odbyliśmy wizytę w konsulacie. Pan sekretarz opowiedział o kulturze i specyfice Bośni i Hercegowiny.

 

Ostatniego dnia naszego pobytu w Teatrze SARTR odbyła się debata twórców spektaklu „Statek szaleńców” z sarajewską publicznością. Zarówno aktorzy jak i widzowie opowiadali o swoich wrażeniach. Prowadzący panel - Matija Bošnjak - zmierzył się z tematami poruszonymi w sztuce m.in. symbolika statku, lalki, krzyża czy problematyka obłędu i śmierci.                                   

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu. Organizatorom festiwalu za przyjazną atmosferę, wspaniałą publiczność, a także opiekę organizacyjną i medialną. Ambasadzie RP w Sarajewie za troskę o nasz pobyt. Widowni dziękujemy za docenienie naszej sztuki. 

Historia, język, tradycja i kultura Bośni okazała się dla nas bardzo inspirująca. Planujemy odwiedzić ponownie Bałkany.