Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Sarajewska Zima

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Sarajewska Zima

18 marca zespół Teatru Arka po raz pierwszy wystąpi na festiwalu „Sarejevska Zima” jako jedyny gość z Polski. Bałkańskiej widowni Arka pokaże spektakl „Statek szaleńców”, który teatr z sukcesem prezentował w listopadzie na festiwalu „Performing In space” w Edynburgu.

Międzynarodowy Festiwal „Sarajevska Zima” ma ponad trzydziestoletnią tradycję. Stolica Bośni i Hercegowiny staje się na przełomie zimy i wiosny miejscem spotkań artystów i przedstawicieli kultury z regionu i całego świata. Od 1984 roku w Sarajewie odbyło się niemal cztery tysiące występów i wystaw, w których uczestniczyło ponad trzydzieści tysięcy artystów z całego globu, a publiczność dopisała w liczbie ponad trzech milionów osób. Festiwal nie został odwołany nawet podczas wojny na Bałkanach, kiedy to stał się symbolem wolności twórczej i wielokulturowości.

To właśnie te idee połączyły dyrektora festiwalu Ibrahima Spahica, który jest znanym bośniackim politykiem, aktywistą, a także dyrektorem Międzynarodowego Centrum Pokoju oraz dyrektor Teatru Arka Renatę Jasińską. „Sarajewska Zima to dla mnie symbol pokoju i wolności twórczej, a Arka swą misją włączania niepełnosprawnych w główny nurt życia artystycznego doskonale wpisuje się w wyjątkowe przesłanie tego festiwalu” – mówi Jasińska.

Arka wystąpi przed bośniacką publicznością 18 i 19 marca. Zespół weźmie także udział w konferencji prasowej, na której będzie dzielił się doświadczeniami z zakresu pracy z aktorami z niepełnosprawnością.