Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Arka ponownie w Edynburgu

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Arka ponownie w Edynburgu

W przyszłym tygodniu po raz kolejny zawitamy do Edynburga. W lipcu 2013 roku wystąpiliśmy na tamtejszym festiwalu FRINGE – największej scenie teatralnej na świecie ze spektaklem „bal u Hawkinga”, który był niejakim  manifestem programowym Arki.

W tym roku edynburską publiczność zaprosimy na opowieść, która w Polsce wywołała spore poruszenie. Niektórzy recenzenci i krytycy twierdzili wręcz, że zostali "rozstrzelani przez spektakl" – obrazując w ten sposób jego dogłębny, czasem wręcz drastyczny sposób przedstawiania rzeczywistości.

Spektakl ten uczestniczyć będzie w dniach 21-23 listopada w pierwszej edycji festiwalu „Performing in space” organizowanym przez Summerhall. W tym miejscu należy dodać, że właśnie spektakl ten wybrał osobiście i tym samym zaprosił do Edynburga sam Richard Demarco, jeden z ojców Festiwalu FRINGE

Poruszane w "Statku szaleńców" kwestie mogą wywoływać skrajne emocje. Na dodatek przedstawienie otaczających nas na co dzień realiów może okazać się przekazem trudnym do zaakceptowania, choć cały czas prawdziwym. Wierzymy jednak w duch Edynburga – światowej stolicy teatru, gdzie krzyżują się koncepcje artystów z całego świata. Tylko tutaj, niczym w soczewce, koncentrują się najbardziej nieprawdopodobne wizje, obrazujące proces jakim jest społeczna egzystencja.

 

Projekt został dofinansowany przez Fundację Polska Miedź