Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

"Bal u Hawkinga", czyli manifest programowy Arki

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

"Bal u Hawkinga", czyli manifest programowy Arki

Już w sobotę o godz. 18.00 niepowtarzalna okazja, żeby obejrzeć  "Bal u Hawkinga" - jeden z trzech polskich spektakli, który w 2013 reprezentował nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Fringe w Edynburgu.

Twórcy spektaklu "Bal u Hawkinga" stawiają pytanie, czym jest niepełnosprawność. I czy musi być ona barierą dzielącą od świata. Głównym bohaterem jest Stephen Hawking (Michał Przybysz), wybitny naukowiec, od 50 lat cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne. To, że nie może samodzielnie się poruszać, a ze światem komunikuje się poprzez syntezator mowy, nie powstrzymało rozwoju jego kariery naukowej. Nie przeszkadza mu też w czynnym uczestnictwie w życiu publicznym. I nie tylko - już po zdiagnozowaniu choroby Hawking ożenił się, spłodził trójkę dzieci, a po 30 latach małżeństwa rozwiódł się, żeby poślubić opiekującą się nim pielęgniarkę.

W historii Hawkinga znajdziemy więc wszystkie nieodzowne składniki dobrego romansu -namiętność i czułość, oddanie i zdradę, bliskość i odrzucenie. Jedyną różnicą jest wózek, w którym zostaje unieruchomiony bohater. Ale bezwład ciała pozostanie czysto fizyczną barierą – na polu miłosnej walki to Hawking pozostanie zdobywcą, a postępująca choroba nie będzie w stanie zabić w nim pasji ani namiętności.  Wyprawa na "Bal..." pokazuje, że niepełnosprawność nie oznacza wcale końca życia, jakie chcielibyśmy prowadzić.