Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Richard Demarco w Teatrze Arka

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Richard Demarco w Teatrze Arka

Richard Demarco w Teatrze Arka Richard Demarco w Teatrze Arka Richard Demarco w Teatrze Arka
W ramach festiwalu Anamneses, organizowanego przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Richard Demarco odwiedzi Wrocław. Podczas festiwalu będziemy mieli okazję zobaczyć wernisaż prac tego światowej sławy artysty.

W ramach festiwalu Anamneses, organizowanego przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Richard Demarco odwiedzi Wrocław. Podczas festiwalu będziemy mieli okazję zobaczyć wernisaż prac tego światowej sławy artysty. Więcej informacji o tym projekcie opublikujemy wkrótce.

W ramach wizyty we Wrocławiu Richard Demarco odwiedzi także Teatr Arka, którym zachwycił się na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym FRINGE w Edynburgu. Pan Richard będzie gościł na próbie naszego najnowszego spektaklu "Statek szaleńców", z którym planujemy wystąpić w przyszłorocznej edycji FRINGE'a.

Richard Demarco (ur. w 1930 w Portobello, obecnie dzielnicy Edynburga) – szkocki artysta współczesny i promotor sztuki, założyciel Traverse Theatre (Teatr Belki Poprzecznej, 1963) w Edynburgu. W 1966 wraz z przyjaciółmi założył Richard Demarco Gallery, odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis.

Przez wiele lat jego galeria promowała kulturalne związki z Europą Centralną i Wschodnią prezentując na terenie Szkocji takich artystów, jak Paul Neagu (1969), Marina Abramović (1973) czy Neue Slowenische Kunst (1986). Organizowała również wystawy współczesnej sztuki polskiej, rumuńskiej i jugosławiańskiej, wyznaczając tym samym kierunek odbioru tej sztuki szkockim artystom.

Szczególne godne uwagi są przedsięwzięcia podejmowane wraz z Tadeuszem Kantorem i grupą Cricot 2 w latach 70. i 80.- nieoficjalne wykonanie The Water Hen (Kurki wodnej) podczas festiwalu "Fringe" w Edynburgu odniosło wielki sukces. 

Richard Demarco towarzyszył każdemu festiwalowi w Edynburgu. Od czasu powstania Edinburgh Festival "Fringe" (Edynburski Festiwal Obrzeża), największego festiwalu sztuki na świecie, aktywnie w nim uczestniczył i wspierał. Przez wiele lat zajmował się produkcjami teatralnymi, wystawami sztuki, wydarzeniami kulturalnymi oraz kierownictwem festiwalu "Fringe".

W jego galerii zaczynało karierę wielu artystów. W przeciwieństwie do innych galerii, Galeria Demarco zawsze wspierała wartościowe projekty artystyczne, często ponosząc ryzyko finansowe z tym związane. .

Od końca zimnej wojny do połowy lat 90. stracił poparcie środowiska artystycznego i sponsorów. Jego kontrowersyjny sposób bycia odsunął go od szkockiego życia artystycznego do czasu, gdy festiwal "Fringe" okazał się pełnym komercyjnym sukcesem.

Demarco zyskał sobie szerokie uznanie i szacunek środowisk artystycznych całego świata (przykładem może być doktorat Honoris Causa Akademii Sztuk Pieknych we Wrocławiu). To za jego sprawą edynburski "Fringe" zmienił się w największe na świecie święto sztuki.

Za znaczące osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie w 1992 otrzymał nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza  przyznaną przez Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

(informacja na podst. Wikipedii)

Galeria