Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Spotkanie z Richardem Demarco

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Spotkanie z Richardem Demarco

Spotkanie z Richardem Demarco Spotkanie z Richardem Demarco Spotkanie z Richardem Demarco Spotkanie z Richardem Demarco Spotkanie z Richardem Demarco Spotkanie z Richardem Demarco Spotkanie z Richardem Demarco Spotkanie z Richardem Demarco
8 sierpnia zespół Teatru Arka był gościem Richarda Demarco wielkiego promotora kultury polskiej zagranicą i jednego z ojców FRINGE'a.

8 sierpnia zespół Teatru Arka był gościem Richarda Demarco wielkiego promotora kultury polskiej zagranicą i jednego z ojców FRINGE'a.

Richard Demarco (ur. w 1930 w Portobello, obecnie dzielnicy Edynburga) – szkocki artysta współczesny i promotor sztuki, założyciel Traverse Theatre (Teatr Belki Poprzecznej, 1963) w Edynburgu.

Demarco, a po zakończeniu II wojny zetknął się z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Szkocji. To spotkanie i pamięć o ich udziale w bitwie o Monte Cassino były dla niego pierwszą iskrą fascynacji Polską.

Ukończył Edinburgh College of Art na wydziale grafiki. Pracował jako nauczyciel.

W 1966 wraz z przyjaciółmi założył Richard Demarco W Polsce oznaczony został podwójnie orderem Gloria Artis (2007, 2011) oraz orderem Bene Merito przez ministra spraw zagranicznych RP (2010). Przez wiele lat jego galeria promowała kulturalne związki z Europą Centralną i Wschodnią prezentując na terenie Szkocji takich artystów, jak Paul Neagu (1969), Marina Abramović (1973) czy Neue Slowenische Kunst (1986).

Organizowała również wystawy współczesnej sztuki polskiej, rumuńskiej i jugosłowiańskiej, wyznaczając tym samym kierunek odbioru tej sztuki szkockim artystom. Szczególne godne uwagi są przedsięwzięcia podejmowane wraz z Tadeuszem Kantorem i grupą Cricot 2 w latach 70. i 80.- nieoficjalne wykonanie The Water Hen (Kurki wodnej) podczas festiwalu "Fringe" w Edynburgu odniosło wielki sukces. Richard Demarco towarzyszył każdemu festiwalowi w Edynburgu. Od czasu powstania Edinburgh Festival "Fringe" (Edynburski Festiwal Obrzeża), największego festiwalu sztuki na świecie, aktywnie w nim uczestniczył i wspierał. Przez wiele lat zajmował się produkcjami teatralnymi, wystawami sztuki, wydarzeniami kulturalnymi oraz kierownictwem festiwalu "Fringe".

W jego galerii zaczynało karierę wielu artystów. W przeciwieństwie do innych galerii, Galeria Demarco zawsze wspierała wartościowe projekty artystyczne, często ponosząc ryzyko finansowe z tym związane. Od końca zimnej wojny do połowy lat 90. stracił poparcie środowiska artystycznego i sponsorów. Jego kontrowersyjny sposób bycia odsunął go od szkockiego życia artystycznego do czasu, gdy festiwal "Fringe" okazał się pełnym komercyjnym sukcesem.

To u niego pierwsze kroki na światowej scenie stawiali Marina Abramović czy Tadeusz Kantor.

Demarco zyskał sobie szerokie uznanie i szacunek środowisk artystycznych całego świata (przykładem może być doktorat Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu). Oprócz doktoratu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Richard Demarco był nagradzany doktoratem Honoris Causa przez inne uniwersytety w Europie i Ameryce Północnej.

W latach 1993–2000 był Profesorem Kultury Europejskiej Uniwersytetu Kingston w Londynie.

To za jego sprawą edynburski "Fringe" zmienił się w największe na świecie święto sztuki.

Za znaczące osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie w 1992 otrzymał nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przyznaną przez Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Za swoją działalność uhonorowany został przez sir Richarda Eyre w Garrick Club w Londynie prestiżową British International Theatre Institut Prize w 1995 r., także przez Polski Międzynarodowy Instytutu Teatralny w Warszawie za 30 lat udziału w prezentacji twórczości teatralnej z Europy Środkowej i Wschodniej na Festiwalu Edynburskim. Za pracę dla teatru we Francji i we Włoszech uzyskał odznaczenia Chevalier des Arts et Lettres de France i Cavaliere della Republica Italiana.

 

Galeria