Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Bal u Hawkinga z angielskimi napisami!

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Bal u Hawkinga z angielskimi napisami!

Zapraszamy na spektakl "Bal u Hawkinga" 24 czerwca o godz. 19.00. To właśnie z tym przedstawieniem Teatr Arka wystąpi na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Fringe w Edynburgu.

Po raz pierwszy wystawimy ten spektakl z przygotowanym na potrzeby Fringe'a angielskim tłumaczeniem.

Przedstawienie skupia uwagę na postaci wybitnego naukowca Stephena Hawkinga. Jednakże proponowana przez Renatę Jasińską interpretacja biografii oraz dorobku naukowego tego wybitnego człowieka jest jedynie pretekstem do szerszej dyskusji o statusie kulturowym i społecznym osób niepełnosprawnych.

Twórcy „Balu u Hawkinga” stawiają mocne pytania o istotę niepełnosprawności. Czy ciało, które w całości jest funkcjonalne należy nazywać pełnosprawnym, a ciało z defektami niepełnosprawnym? Co decyduje o tej kategoryzacji? Stygmatyzm społeczny czy diagnoza medyczna? Czy niepełnosprawni mają prawo do swojej cielesności, miłości, spełnienia w relacjach damsko-męskich? Spektakl zaprasza do podjęcia próby mentalnego oswajania niepełnosprawności, jak również jest sprzeciwem wobec konformizmu oraz wiary w płytkie wartości. Tak odważnej i pozytywnej dyskusji w teatrze o cielesności osób niepełnosprawnych dawno nie było.