Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

I my jesteśmy ludźmi – kultura bez uprzedzeń dla DŚ

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

I my jesteśmy ludźmi – kultura bez uprzedzeń dla DŚ

Finansowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego – Departament Spraw Społecznych

Termin realizacji: 15.03.2013-01.06.2013

Przedstawienie: „Narrenschiff – Statek szaleńców”

Projekt ten skierowany jest do wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska, wszystkich członków wielkiej grupy, zwanej społeczeństwem. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem wykluczenia społecznego, ostracyzmu i stygmatyzacji, dotykający tych członków społeczności, którzy są „inni” – odstają od ogółu, a tym samym znajdują się poza głównym nurtem życia społecznego. Osobą wykluczoną może być każdy, a powodów stygmatyzacji również może być wiele, na przykład niepełnosprawność, choroba, niekonwencjonalny sposób zachowania się.

Tytuł przedstawienia – „Narrenschiff” – nawiązuje do motywu statku szaleńców, zapożyczonego z mitu o Argonautach wyprawiających się pod wodzą Jazona po złote runo baranka. Motyw ten pojawiał się w wielu dziełach literackich, malarskich, muzycznych, jednak „Narrenschiff” istniał w rzeczywistości. Naprawdę istniały statki wożące z miasta do miasta swój obłąkany ładunek, czyli niechcianych – odrzuconych przez społeczeństwo ludzi. „Statek szaleńców”, to statek pełen załogi reprezentującej różne klasy i stany społeczne, różne postawy etyczne, wzorce osobowe, podróżującej w poszukiwaniu szczęścia. Załogi, której nikt nie chce. Tak właśnie określane bywają osoby wykluczone – wyłączone poza nawias społeczeństwa.

Pytanie, jakie twórcy spektaklu oraz uczestnicy projektu „I my jesteśmy ludźmi” stawiają, brzmi: Czy „Narrenschiff” wciąż płynie, czy może już zawinął do jakiegoś portu? Czyli: Czy problem wykluczenia społecznego jest wciąż aktualny, czy też już nie… Pytanie to stawiają również uczestniczący w warsztatach niepełnosprawni – z terenu Dolnego Śląska, którym towarzyszą niepełnosprawni aktorzy Teatru „Arka”.