Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

"Gry z Makbetem" w Teatrze Arka już 22 i 23 marca

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

"Gry z Makbetem" w Teatrze Arka już 22 i 23 marca

Spektakl „Gry z Makbetem” to adaptacja sceniczna jednej z najbardziej znanych tragedii Williama Shakespeare’a – „Makbet”. Ta, napisana ponad czterysta lat temu, krwawa historia żądzy władzy i zbrodni, a także skomplikowanych relacji międzyludzkich – miłości, zawiści, pożądania – nic nie straciła na swej aktualności. Dlatego też rozgrywające się w średniowiecznej Szkocji wydarzenia, równie dobrze mogą mieć miejsce we współczesnej Rosji, Ameryce czy Polsce.

Reżyser spektaklu Renata Jasińska zaprasza  widzów do wzięcia udziału w specyficznej grze, łączącej świat aktorski z nieaktorskim, dawny z teraźniejszym, znaczony konwencją z realnym, przedstawiony serio z historią opowiadaną „z przymrużeniem oka”. Wszystko jest więc umowne, wszystko jest grą lub też, jak sto lat temu powiedział Luigi Pirandello, „Tak jest, jak się państwu zdaje”.

Twórcy widowiska skłaniają widzów do tego, by sami zechcieli odpowiedzieć sobie na odwieczne pytania: kim są, jakie role przyszło im grać i czy nadal chcą występować w tym właśnie przedstawieniu, czy też może zostali niewłaściwie obsadzeni w przewidzianej dla nich postaci. Trzeba pamiętać, by zdążyć przed końcem balu, nim opadnie kurtyna życia…