Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej

Warsztaty z Kazimierzem Braunem ZAKOŃCZONE

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TEATRU ARKA

Warsztaty z Kazimierzem Braunem ZAKOŃCZONE

Warsztaty z Kazimierzem Braunem ZAKOŃCZONE Warsztaty z Kazimierzem Braunem ZAKOŃCZONE Warsztaty z Kazimierzem Braunem ZAKOŃCZONE Warsztaty z Kazimierzem Braunem ZAKOŃCZONE Warsztaty z Kazimierzem Braunem ZAKOŃCZONE Warsztaty z Kazimierzem Braunem ZAKOŃCZONE Warsztaty z Kazimierzem Braunem ZAKOŃCZONE Warsztaty z Kazimierzem Braunem ZAKOŃCZONE
W dniach 18-23 czerwca bieżącego roku gościliśmy wybitną osobowość artystyczną, twórcę i reżysera teatralnego, profesora Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo, profesora Kazimierza Brauna. Prowadzone przez Mistrza warsztaty teatralne, pod tytułem

 

  W dniach 18-23 czerwca bieżącego roku gościliśmy wybitną osobowość artystyczną, twórcę i reżysera teatralnego, profesora Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo, profesora Kazimierza Brauna. Prowadzone przez Mistrza warsztaty teatralne, pod tytułem Reżyseria i praca aktorska cieszyły się zasłużonym powodzeniem. Uczestnikami warsztatów byli zarówno aktorzy i adepci naszego teatru, jak i wiele zgłaszających się osób z zewnątrz.

  Podczas zajęć Profesor Braun pogłębiał naszą wiedzę  na temat pracy w teatrze, skupiając się na wielu aspektach twórczego podejścia do sztuki aktorskiej i reżyserskiej. Na podstawie egzemplarza Wiśniowego sadu Antoniego Czechowa wielki reżyser uświadamiał nam  wielorakie okoliczności powstawania dzieła scenicznego – poczynając od miejsca akcji, na interpretacji tekstu kończąc. Pozornie oczywiste zagadnienia nabierały w naszych oczach szerszego znaczenia, uświadamiały reguły rządzące rzeczywistością wysoce artystycznego świata kreacji. Umiejętność przełożenia przez Kazimierza Brauna specjalistycznych kwestii na język dostępny nawet laikowi sprawiły, że wielu spośród zebranych, nie mających zawodowego przygotowania teatralnego, z zapartym tchem przysłuchiwało się jego wykładom. To z kolei powodowało, iż tym chętniej otwierali się oni na najróżniejsze propozycje współpracy twórczej w ramach odbywających się zajęć. Na przykład bez oporów powstawały ciekawe etiudy aktorskie i reżyserskie, oceniane  przez Mistrza, który z jednej strony z całą surowością uwidaczniał  błędy, z drugiej chwalił to, co było w nich pozytywne.

  W ramach warsztatów usłyszeliśmy też  wiele interesujących anegdot, których bohaterem był on sam. Spotkanie tak wyjątkowego i wrażliwego człowieka daje nam świadectwo na to, iż w dzisiejszym świecie istnieją nadal autorytety.

  Reasumując: jeden tydzień to za mało na zdobycie kunsztu przez miłośników Melpomeny,  jednak na tyle dużo, by podtrzymać w nich zapał obcowania z nią, zaglądając do teatralnej kuchni. Dla nas – zawodowców, oraz niepełnosprawnych adeptów, była to prawdziwa uczta, podczas której każdy kęs przyswajanego dania sprawiał nam ogromną frajdę, pozwalając jeszcze bardziej uwrażliwić nasze duchowe podniebienia i  za tę dawkę artystycznych witamin jesteśmy Panu Profesorowi niezwykle wdzięczni.

Tekst; M.S.

Galeria